Witamina D3 - Działanie, Dawkowanie, Występowanie, Niedobór, Nadmiar
Witaminę D3 nie bez przyczyny nazywamy „witaminą słońca”, powstaje bowiem z cholesterolu właśnie pod wpływem promieni słonecznych Jest hormonem, który pełni wiele istotnych funkcji na organizmie człowieka. Zarówno jej niedobór jak i nadmiar mogą być bardzo groźne w konsekwencjach. Warto więc zadbać o utrzymanie jej prawidłowego poziomu. A z tym bywa różnie, wielu ludzi ma stwierdzone znaczne niedobory witaminy D3. Dzieje się tak, ponieważ wydzielanie tego hormonu jest uzależnione od wielu czynników, takich jak: pora roku, dnia, stopień zachmurzenia, ilość tkanki tłuszczowej, kremy z filtrami przeciwsłonecznymi czy też starzenie się skóry. W wielu przypadkach konieczna jest suplementacja przez większość dni w roku.
Witamina D3 - Działanie
Witamina ta odgrywa dużą rolę w okresie wzrostu dziecka, ale także w wieku dorosłym – wpływa na prawidłowy rozwój oraz utrzymanie zdrowych kości i zębów. Dba o prawidłowy poziom wapnia we krwi, a także uczestniczy w procesie wchłaniania fosforu i wapnia. Ma duże znaczenie w utrzymaniu odporności, bierze udział w reakcji immunologicznej organizmu.
To dlatego, gdy witaminy D3 brakuje z powodu niewystarczającego światła słonecznego w zimie – chorujemy najwięcej. Oprócz tego ma niesamowite działanie przeciwdepresyjne. Ponadto bardzo korzystnie wpływa na układ nerwowy i mięśniowy, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, regenerując mikrouszkodzenia.
Odnotowano również jej działanie na niwelowanie nadciśnienia tętniczego. Poprzez obniżenie produkcji kortyzolu (witamina D3 w połączeniu z wapniem) wpływa na proces odchudzania. Coraz więcej badań prowadzonych jest nad tą witaminą w kontekście profilaktyki nowotworowej i hamowaniu aktywnej już choroby.
Skutki niedoboru Witaminy D3
W związku z tym, że witamina ta ma wiele funkcji w organizmie człowieka, można bardzo szybko zauważyć pierwsze objawy niedoboru. Ponadto można wykonać badania, aby potwierdzić niski poziom tego hormonu.
Objawami niedoboru witaminy D3 są:
- kiepski nastrój, apatia, przygnębienie i stany depresyjne,
- mniejsza ilość tkanki mięśniowej i związane z tym osłabienie, trudność w wykonywaniu ćwiczeń, niska wydolność tlenowa,
- podatność na złamania kości, próchnica i gorszy stan uzębienia,
- skoki ciśnienia i nadciśnienie,
- nadmierna senność pomimo odpowiedniej ilości snu, brak energii oraz motywacji do działania,
- częste przeziębienia, osłabienie organizmu, infekcje,
- problemy z tarczycą, choroby autoimmunologiczne,
- biegunka i utrata apetytu;
- cukrzyca obydwu typów,
- otyłość i skłonność do tycia.

Skutki nadmiaru Witaminy D3
Nie tylko deficyt witamin może być groźny dla zdrowia człowieka – nadmiar jest równie niebezpieczny. Skóra ludzka posiada naturalną ochronę przed nadmierną ilością tego hormonu (melatonina), jednak z doustnym przedawkowaniem witaminy w tabletkach, organizm może nie dać sobie rady. Chociaż zdecydowanie częściej można spotkać się z niedoborem D3, to jednak warto znać również konsekwencje nadmiaru.
Do najczęstszych objawów należą:
- nadmierne oddawanie moczu, wymioty, zaparcia,
- ogólne osłabienie organizmu,
- nadmierne pocenie się, nienaturalne pragnienie,
- kamica nerkowa,
- bóle głowy,
- zahamowanie wzrostu,
- nadciśnienie, niewydolność nerek,
- nadpobudliwość, rozdrażnienie.
Witamina D3 - Występowanie i źródła w pożywieniu
Tak jak to już było wcześniej wspomniane, witamina D3 powstaje podczas wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych. Zaleca się przebywanie codziennie na słońcu, 15 – 20 minut (nie więcej), z odsłoniętą jak największą powierzchnią ciała. Ważne jest, by skóra w tym czasie nie miała na sobie warstwy kremów z filtrami przeciwsłonecznymi. Te kilkanaście minut dziennie powinno dostarczyć odpowiednią dawkę witaminy do organizmu. Niestety, od września do maja zalecana jest suplementacja, ponieważ w tym okresie działanie promieni słonecznych jest zbyt słabe.
Oprócz tego witaminę D3 znajdziemy w pożywieniu:
- W rybach takich jak: makrela, śledź, dziki łosoś, tuńczyk i sardynki.
- Serze żółtym i serach dojrzewających.
- Pełnym mleku i produktach mlecznych, maśle.
- Żółtkach jaj.
- Olejach roślinnych.
Witamina D3 - Dawkowanie
Górne dopuszczalne dobowe dawki witaminy D dla zdrowej populacji wynoszą w przypadku:
Aby sprawdzić poziom witaminy D, należy wykonać badanie krwi oznaczające poziom 25(OH)D. Możemy je wykonać zarówno bezpłatnie ze skierowaniem lub odpłatnie w prawie każdym laboratorium diagnostycznym. Jeżeli stężenie 25(OH)D w surowicy będzie poniżej 20 ng/ml warto zastosować leczenie i wdrożyć odpowiednią suplementację. Natomiast jeśli stężenie wyniesie od 30-60 ng/ml to poziom jest w porządku i kolejne badanie należy wykonać za kilka miesięcy, a suplementacja nie jest nam potrzebna.
Witamina D3 - Produkty
Solgar Witamina D3 10000 to najwyższej jakości naturalna witamina D w dawce aż 10000 IU w formie cholekalcyferolu!
Now Foods Witamina D3 – Suplement diety firmy NOW FOODS w postaci kapsułek zawierający w swoim składzie 125 µg witaminy D (5000IU) w postaci cholekalcyferolu w płynnej i wysokoprzyswajalnej formie softgels.
Do odkrycia doprowadziły badania nad krzywicą, dziecięcą chorobą kośćca, która była szeroko rozpowszechniona w miastach w czasach rewolucji przemysłowej. Na początku XIX wieku badacze wykryli, że lecznicze działanie u dzieci chorych na krzywicę ma promieniowanie ultrafioletowe i olej z wątroby dorsza.
Kąpiele słoneczne jako metodę leczenia krzywicy opisał, w 1822 roku, Jędrzej Śniadecki.
W roku 1968 wyizolowano pierwszy aktywny metabolit witaminy D, 25-hydroksywitaminę D3 (25OHD3).
– Wikipedia