10 istotnych faktów o depresji
Depresja
 1. Naukowcy są zdania, że depresja może być wywołana przez niedobór jednego z dwóch kluczowych dla mózgu neuroprzekaźników- kwasu gamma- aminomasłowego lub serotoniny. Ćwiczenie jogi może naturalnie podnieść poziom tego pierwszego o 21%, zaś o swoją serotoninę najlepiej zadbasz, jedząc pestki dyni i słonecznika (są bogate w tryptofan, z którego ów związek powstaje) i stosując przynajmniej dwa razy w tygodniu dobrej jakości probiotyk (bakterie jelitowe produkują serotoninę)
 2. U około 50% osób z depresją jej objawy ustępują samoistnie w ciągu 6 miesięcy. Oczywiście nie oznacza to, że nie należy sięgać po fachową poradę- samo wygadanie się komuś (w tym wypadku lekarzowi) to dla człowieka duża ulga. Można również zapisać się na terapię poznawczo- behawioralną, która daje długotrwałe, pozytywne efekty. I w przeciwieństwie do leków- nie uzależnia. Leki powinny być ostatnią deską ratunku, a nie sposobem, by zamaskować problem.
 3. Około 15% osób dotkniętych depresją odbiera sobie życie. Jest bardziej prawdopodobne, że umrzesz wskutek samobójstwa, niż zabójstwa. Na każdą osobę, która ginie poprzez morderstwo, przypada około 2 osoby, które odbierają sobie życie.
 4. Najwięcej samobójstw ma miejsce w Chinach. W skali roku aż 300 000 osób w tym kraju odbiera sobie życie. Oznacza to jedną osobę co dwie minuty.
 5. Około jedna czwarta mieszkańców USA w pewnym momencie swojego życia doświadczyła depresji. Często jest to jednak depresja sezonowa, której można zapobiegać, stosując suplement z witaminą D i wychodząc na spacery, by się dotlenić. Niby głupie, prozaiczne czynności, a naprawdę mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.
 6. Analizy wykazały, że depresja u osób z rakiem może skrócić ich życie nawet o kilka lat. Z drugiej strony- pozytywne nastawienie często prowadzi do wyzdrowienia jednostki. Coraz częściej słyszy się o wizualizacji, która znacząco zwiększa szanse na wyleczenie nawet zaawansowanych chorób. Pacjent wyobraża sobie przykładowo guza nowotworowego jako asteroidę, a swoje przeciwciała jako statki kosmiczne, które ją atakują. Trzy półgodzinne sesje takiej „zabawy” z wyobraźnią rzekomo mogą nawet o połowę zwiększyć szanse pacjenta na przeżycie. Patrząc na wszystkie przypadki „cudownych” uzdrowień, które moim zdaniem są pokazem siły ludzkiego umysłu i wiary, a nie interwencją z góry, ciężko się nie zgodzić, że efekt placebo ma potężne działanie.
 7. Ostatnie analizy wykazały, że mężczyzna, który ma depresję, ma ponad dwukrotnie większe szanse na dziecko, które będzie często płakało w nocy, niż zdrowy ojciec.
 8. Depresja powoduje powstawanie stanów zapalnych w organizmie. Mogą one przyczyniać się do powstania artretyzmu, a nawet zwiększać ryzyko wystąpienia zawału serca, czy raka.
 9. Zapewne doświadczyłeś w swoim życiu gęsiej skórki podczas słuchania muzyki. Odpowiada za nią gwałtowny wyrzut serotoniny. Ten hormon, jak wspomniałem wcześniej, ma duże znaczenie dla zapobiegania depresji. Można więc uznać, że słuchanie muzyki to takie małe lekarstwo na depresję.
 10. Wyciąg z dziurawca sprawdza się lepiej w leczeniu łagodnej depresji niż środki farmakologiczne! Wszystko dlatego, że oprócz podniesienia Twojego poziomu serotoniny, sprawia, że receptory są na nią wrażliwsze, więc część jego pozytywnego działania utrzymuje się nawet po zakończeniu kuracji. Ważne, by stosować wyciąg alkoholowy, gdyż substancje aktywne z rośliny nie rozpuszczają się w wodzie.

Depresja nie wybiera słabych i ubogich. Jest chorobą demokratyczną. Podcina skrzydła nawet podczas najwyższego lotu.

– Anna Morawska „Twarze Depresji”

Comments
All comments.
Comments

 1. Komentator WordPress

  Cześć, to jest komentarz.
  Aby zapoznać się z moderowaniem, edycją i usuwaniem komentarzy, należy odwiedzić ekran Komentarze w kokpicie.
  Awatary komentujących pochodzą z Gravatara.